LIETUVOS IŠEIVIJOS TAPYBA

2021 04 27

LIETUVOS IŠEIVIJOS TAPYBOS PARODA

Nepažįstami pažįstami

 

Parodoje pabandyta sutelkti į vieną erdvę po kelis iškilių Lietuvos išeivijos menininkų, kurie išvyko iš Tėvynės, gyveno ir kūrė toli nuo jos: JAV, Prancūzijoje, Šveicarijoje, Izraelyje, kūrinius.

Pranas Gailius ir Vytautas Kasiulis – vieni garsiausių išeivijos dailininkų, gyvenę ir dirbę Prancūzijoje.

JAV gyveno ir kūrė Viktoras Petravičius, Vytautas K. Jonynas, Pranas Lapė, Juozas Bagdonas, Adolfas Valeška, Antanas Rūkštelė, Antanas Tamošaitis.

Pranas Domšaitis gyveno Vokietijoje, Šveicarijoje, Pietų Afrikos Respublikoje.

Prancūzijoje ir JAV gyveno ir dirbo Arbit Blatas.

Samuelis Bakas, gyvenęs ir kūręs Prancūzijoje, Izraelyje, Italijoje, Šveicarijoje, šiuo metu gyvena Bostone, JAV.

Parodos akcentas – Viktoro Petravičiaus kūriniai Dvi moterys” ir Kauno panorama nuo Žaliakalnio”. Viktoro Petravičiaus kūryba – viena iškiliausių XX a. lietuvių grafikos viršūnių. Dailininkas savitai įkūnijo tarpukario lietuvių dailei iškilusį siekį ilgaamžių liaudies kūrybos tradicijų dirvoje ugdyti naują, laiko dvasią išreiškiantį meną. Parodoje eksponuojamas kūrinys Kauno panorama nuo Žaliakalnio” – įrodymas,  kad V. Petravičius buvo ne tik puikus grafikas, bet ir jo tapybos darbai – nuostabūs. Kūrinys drąsiai gali būti lyginamas ir su Vlado Eidukevičiaus paveiksluKaunas žiemą iš Aleksoto”, esančiu nuolatinėje Nacionalinės dailės galerijos ekspozicijoje.